ZBC6X20BR Button Head Socket Cap Screw
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M6x1
Length
20 mm
Material
Brass
Thread Type
Fully Threaded
Head Type
Button
Drive Style
Socket
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
This spec is not available in the specification table.
Drive Size
4 mm
Material Grade/Class
360
Head Height
3.3 mm
Head Diameter
10.5 mm