Wheaton™ FIS03-439-67E Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, Without Cap
Image
Image
Product Description
  • Clear borosilicate glass bottle with graduations and writing patch
  • Heavy walls prevent breakage
  • Sturdier than Erlenmeyer flasks
  • Smaller diameter at base conserves space in sterilizers and freezers
  • Large opening, special lip, sloping shoulders
  • Graduated in mL to show approximate volumes
  • Hand grips on 1L bottle provide easy handling
Specifications:
  • Capacity: 8.45 oz., 250mL
  • Capacity (Metric): 250 mL
  • Capacity (English): 8.45 oz.
  • Color: Clear
  • Diameter (English): 2.63 in.
  • Material: Borosilicate Glass
  • Certifications/Compliance: USP Type 1
  • Graduated: Yes
  • Height (Metric): 148 mm
  • Height (English): 5.82 in.
  • Closure Size: 33-430 mm
  • Diameter (Metric): 67 mm