Walter Titex DC1700307000A1WJ30EJ Jobber Drill 7.00mm Carbide
infotip-icon
View other Jobber Drills dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
7.00 mm
Overall Length
79.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
8 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
34.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN+AlCrN
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
7.00 mm
Overall Length
79.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
8 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
34.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN+AlCrN
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2756
Primary Material Application
Steel, Cast Iron
Series
Supreme
Maximum Drilling Depth
24 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2756
Primary Material Application
Steel, Cast Iron
Series
Supreme
Maximum Drilling Depth
24 mm