Walter Titex DC1500514000A1WJ30RE Jobber Drill 14.00mm Carbide
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Drill Bit Size
14.00 mm
Overall Length
124.00 mm
Standards
DIN 6537 L
Shank Dia.
14 mm
Flute Length
77.00 mm
Finish - Machining
TiNAl
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Decimal Equivalent
0.5512
Primary Material Application
Steel, Cast Iron, Aluminum, Bronze, Titanium, Brass, Copper, Nickel
Maximum Drilling Depth
60 mm