Walter Titex DC1500312000A1WJ30RE Jobber Drill 12.00mm Carbide
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
12.00 mm
Overall Length
102.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
55.00 mm
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4724
Primary Material Application
Steel, Cast Iron, Aluminum, Bronze, Titanium, Brass, Copper, Nickel
Maximum Drilling Depth
40 mm