Walter Titex DC1500311500A0WJ30RE Jobber Drill 11.50mm Carbide
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
102.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
55.00 mm
Finish - Machining
TiNAl
Coolant Fed
Non-Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4528
Primary Material Application
Steel, Cast Iron
Maximum Drilling Depth
40 mm