Walter Titex DC1500306100A1WJ30RE Jobber Drill 6.10mm Carbide
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
6.10 mm
Overall Length
79.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
34.00 mm
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
6.10 mm
Overall Length
79.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
34.00 mm
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2402
Primary Material Application
Steel, Cast Iron, Aluminum, Bronze, Titanium, Brass, Copper, Nickel
Maximum Drilling Depth
24 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2402
Primary Material Application
Maximum Drilling Depth
24 mm