Walter Titex DC1500305200A0WJ30RE Jobber Drill 5.20mm Carbide
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Drill Bit Size
5.20 mm
Overall Length
66.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
28.00 mm
Finish - Machining
TiNAl
Coolant Fed
Non-Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2047
Primary Material Application
Steel, Cast Iron
Maximum Drilling Depth
20 mm