Walter Titex DC1500303100A1WJ30RE Jobber Drill 3.10mm Carbide
infotip-icon
View other Jobber Drills dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
3.10 mm
Overall Length
62.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
20.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
3.10 mm
Overall Length
62.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
20.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.1220
Primary Material Application
Steel, Cast Iron, Aluminum, Bronze, Titanium, Brass, Copper, Nickel
Series
Perform
Maximum Drilling Depth
14 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.1220
Primary Material Application
Series
Perform
Maximum Drilling Depth
14 mm