Walter Titex A6589DPP19 Jobber Drill 19.00mm Carbide
infotip-icon
View other Jobber Drills dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Drill Bit Size
19.00 mm
Overall Length
310.00 mm
Standards
DIN 6537
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
20 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
258.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.7480
Primary Material Application
Steel, Cast Iron, Hardened Steel, Aluminum, Bronze, Titanium, Brass, Copper, Stainless Steel, Nickel
Series
X.treme D12
Maximum Drilling Depth
238 mm