Walter Titex A1263115 Jobber Drill 11.50mm Carbide
infotip-icon
View other Jobber Drills dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
142.00 mm
Standards
DIN 338
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
11.5 mm
Drill Bit Point Angle
118°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
94.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Coolant Fed
Non-Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4528
Primary Material Application
Aluminum, Composite, Bronze, Brass, Copper
Series
N-VHM
Maximum Drilling Depth
94 mm