te-connectivity SMW7R56JT Res, R56, 5%, 7W, Wirewound, Smd
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 5%
Series
SMW Series
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Maximum Operating Temperature
200 °C
Resistance
0.56 ohm
Power Rating
7 W
Technology
Wirewound
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Package Size Code
SMD
Length
23 mm
Width
9.5 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Height
9.6 mm