Schneider Electric LC2D65AEHE LC2D Series Reversing Contactor, 110 V ac/dc Coil, 3-Pole, 65 A, 30 Kw, 3NO, 690 V Ac
View Brand
Brand:
SCHNEIDER ELECTRIC
Model:
LC2D65AEHE
Specifications
View other
Contactors
dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Find Selected Specs
Device Short Name
LC2D
Range Of Product
TeSys D
Depth
122 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
110 V ac/dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
65 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Device Short Name
LC2D
Range Of Product
TeSys D
Depth
122 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
110 V ac/dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
65 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
122 mm
110 V ac/dc
-25°C
+60°C
30 kW
65 A
690 V ac