Schneider Electric LC2D40ABNE LC2D Series Reversing Contactor, 24 V ac/dc Coil, 3-Pole, 40 A, 18.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
Depth
122 mm
Contactor Coil Voltage
24 V ac/dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Power Rating
18.5 kW
Contact Current Rating
40 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Depth
122 mm
Contactor Coil Voltage
24 V ac/dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Power Rating
18.5 kW
Contact Current Rating
40 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
122 mm
24 V ac/dc
-25°C
+60°C
18.5 kW
40 A
690 V ac
122 mm
24 V ac/dc
-25°C
+60°C
18.5 kW
40 A
690 V ac