Schneider Electric LC2D18FE7 LC2D Series Contactor, 110 V Ac Coil, 3-Pole, 18 A, 7.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC2D
Range Of Product
TeSys D
Depth
86 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
110 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
7.5 kW
Contact Current Rating
18 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Device Short Name
LC2D
Range Of Product
TeSys D
Depth
86 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
110 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
7.5 kW
Contact Current Rating
18 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
86 mm
110 V ac
-5°C
+60°C
7.5 kW
18 A
690 V ac