Schneider Electric LC2D12FE7 LC2D Series Contactor, 110 V Ac Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC2D
Range Of Product
TeSys D
Depth
86 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
110 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
5.5 kW
Contact Current Rating
12 A
Contact Voltage Rating
690 V ac