Schneider Electric LC1F330R7 LC1F Series Contactor, 440 V Ac Coil, 3-Pole, 330 A, 3NO
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1F
Range Of Product
TeSys F
Depth
219 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
440 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+55°C
Contact Current Rating
330 A
Device Short Name
LC1F
Range Of Product
TeSys F
Depth
219 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
440 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+55°C
Contact Current Rating
330 A
219 mm
440 V ac
-5°C
+55°C
330 A