Schneider Electric LC1DT20M7 LC1D Series Contactor, 220 V Ac Coil, 4-Pole, 20 A, 4NO, 690 V ac/dc
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
92 mm
Pole Contact Composition
4 NO
Poles Description
4P
Contactor Coil Voltage
230 V ac
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
20 A
Contact Voltage Rating
690 V ac/dc