Schneider Electric LC1D95U5 Contactor, 240 V Ac Coil, 3-Pole, 95 A, 45 Kw, 1NC + 1NO
View Brand
Brand:
SCHNEIDER ELECTRIC
Model:
LC1D95U5
Specifications
View other
Contactors
dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Find Selected Specs
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
240 V ac
Power Rating
45 kW
Contact Current Rating
95 A