Schneider Electric LC1D80K7 Contactor, 100 V Ac Coil, 3-Pole, 80 A, 45 Kw, 1NC + 1NO
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
100 V ac
Power Rating
45 kW
Contact Current Rating
80 A
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
100 V ac
Power Rating
45 kW
Contact Current Rating
80 A
100 V ac
45 kW
80 A