Schneider Electric LC1D80E7 LC1D Series Contactor, 48 V Ac Coil, 3-Pole, 80 A, 45 Kw, 3NO, 1 Kv Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
125 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
48 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
45 kW
Contact Current Rating
80 A
Contact Voltage Rating
1 kV ac