Schneider Electric LC1D80E7 Contactor, Tesys Deca, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, <=440V, 80A, 48V Ac 50/60Hz Coil, Screw Clamp Terminals
Image
Image
Technical Data Sheets
Product Description
SCHNEIDER ELECTRIC Contactor, Tesys Deca, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, <lt/>=440V, 80A, 48V Ac 50/60Hz Coil LC1D80E7
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 18A/690V AC-3/3e (7.5kW@400V). It provides a 380V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing.