Schneider Electric LC1D80AB7 Contactor, 24 V Coil, 3-Pole, 80 A, 28.8 W, 1NO + 1NC
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NO + 1 NC
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
24 V
Power Rating
28.8 W
Contact Current Rating
80 A