Schneider Electric LC1D65AE7 LC1D Series Contactor, 48 V Ac Coil, 3-Pole, 65 A, 30 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
120 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
48 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Everlink
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
65 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
120 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
48 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Everlink
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
65 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
120 mm
48 V ac
-5°C
+60°C
30 kW
65 A
690 V ac