Schneider Electric LC1D65ABBE LC1D Series Contactor, 24 V Dc Coil, 3-Pole, 65 A, 30 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
122 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Motor Control
Contactor Coil Voltage
24 V dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
65 A
Contact Voltage Rating
690 V ac