Schneider Electric LC1D65AB7 Contactor, Tesys Deca, 3P(3 No), AC-3/AC-3e, <=400V, 65A, 24V Ac 50/60Hz Coil, Screw Clamp Terminals
Image
Image
Product Description
SCHNEIDER ELECTRIC Tesys D Contactor - 3P(3 No) - AC-3 - <lt/>= 440 V 65 a - 24 V Ac 50/60 Hz Coil LC1D65AB7
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 65A/440V AC-3/3e (30kW@400V). It provides a 24V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), power connection by EverLink BTR screw connectors, control connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (55mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Compact (55mm width), DIN-rail mounting or screw fixing.