Schneider Electric LC1D65A6F7 LC1D Series Contactor, 440 V Ac Coil, 3-Pole, 65 A, 3NO
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
120 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
440 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Contact Current Rating
65 A
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
120 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
440 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Contact Current Rating
65 A
120 mm
440 V ac
-5°C
+60°C
65 A
120 mm
440 V ac
-5°C
+60°C
65 A