Schneider Electric LC1D40AS7 Contactor, 500 V Ac Coil, 3-Pole, 40 A, 30 Kw, 1NC + 1NO
View Brand
Brand:
SCHNEIDER ELECTRIC
Model:
LC1D40AS7
Specifications
View other
Contactors
dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Find Selected Specs
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
500 V ac
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
40 A
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
500 V ac
Power Rating
30 kW
Contact Current Rating
40 A
500 V ac
30 kW
40 A