Schneider Electric LC1D40AB7 LC1D Series Contactor, 24 V Ac Coil, 3-Pole, 40 A, 18.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
118 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
24 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Everlink
Power Rating
18.5 kW
Contact Current Rating
40 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Mounting Support
Plate, Rail
This spec is not available in the specification table.
[Uc] Control Circuit Voltage
24 V ac