Schneider Electric LC1D38P7 LC1D Series Contactor, 230 V Ac Coil, 3-Pole, 38 A, 18.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
90 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
230 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
18.5 kW
Contact Current Rating
38 A
Contact Voltage Rating
690 V ac