Schneider Electric LC1D25R7 Contactor, 440 V Ac Coil, 3-Pole, 25 A, 15 Kw, 1NC + 1NO
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
440 V ac
Power Rating
15 kW
Contact Current Rating
25 A
Range Of Product
TeSys D
Pole Contact Composition
1 NC + 1 NO
Poles Description
3P
Contactor Application
Reversing
Contactor Coil Voltage
440 V ac
Power Rating
15 kW
Contact Current Rating
25 A
440 V ac
15 kW
25 A