Schneider Electric LC1D25N7 LC1D Series Contactor, 400 V Ac Coil, 3-Pole, 25 A, 3NO, 690 V ac/dc
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
92 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
400 V ac
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
25 A
Contact Voltage Rating
690 V ac/dc
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
92 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
400 V ac
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
25 A
Contact Voltage Rating
690 V ac/dc
92 mm
400 V ac
25 A
690 V ac/dc