Schneider Electric LC1D25EHE LC1D Series Contactor, 110 V ac/dc Coil, 3-Pole, 25 A, 11 Kw, 3NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
85 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
110 V ac/dc
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
11 kW
Contact Current Rating
25 A
Contact Voltage Rating
690 V ac