Schneider Electric LC1D25BD Tesys D Contactor - 3P(3 No) - AC-3 - <lt/>= 440 V 25 a - 24 V Dc Coil
Image
Image
Product Description
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 25A/690V AC-3/3e (11kW@400V). It provides a 24V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).