Schneider Electric LC1D18JL LC1D Series Contactor, 12 V Dc Coil, 3-Pole, 18 A, 3NO, 690 V ac/dc
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
95 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Contactor Coil Voltage
12 V dc
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
18 A
Contact Voltage Rating
690 V ac/dc
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
95 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Contactor Coil Voltage
12 V dc
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
18 A
Contact Voltage Rating
690 V ac/dc
95 mm
12 V dc
18 A
690 V ac/dc
95 mm
12 V dc
18 A
690 V ac/dc