Schneider Electric LC1D1506MD LC1D Series Contactor, 230 V Dc Coil, 3-Pole, 150 A, 3NO, 1 Kv Ac, 690 V Dc
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
136 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Contactor Coil Voltage
230 V dc
Terminal Type
Lug Ring Terminal
Contact Current Rating
150 A
Contact Voltage Rating
1 kV ac, 690 V dc
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
136 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Contactor Coil Voltage
230 V dc
Terminal Type
Lug Ring Terminal
Contact Current Rating
150 A
Contact Voltage Rating
1 kV ac, 690 V dc
136 mm
230 V dc
150 A
1 kV ac, 690 V dc