Schneider Electric LC1D12ED LC1D Series Contactor, 48 V Dc Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
Depth
93 mm
Contactor Coil Voltage
48 V dc
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
5.5 kW
Contact Current Rating
12 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Depth
93 mm
Contactor Coil Voltage
48 V dc
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
5.5 kW
Contact Current Rating
12 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
93 mm
48 V dc
-5°C
+60°C
5.5 kW
12 A
690 V ac
93 mm
48 V dc
-5°C
+60°C
5.5 kW
12 A
690 V ac