Schneider Electric LC1D12BL LC1D Series Contactor, 24 V Dc Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
93 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Contactor Coil Voltage
24 V dc
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
5.5 kW
Contact Current Rating
12 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Mounting Support
Plate, Rail
This spec is not available in the specification table.
[Uc] Control Circuit Voltage
24 V dc