Schneider Electric LC1D12BL Contactor, Tesys Deca, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, <=440V, 12A, 24V Dc Low Consumption Coil, Screw Clamp Terminals
Image
Image
Technical Data Sheets
Product Description
SCHNEIDER ELECTRIC Contactor, Tesys Deca, 3P(3 No), AC-3/AC-3e, 0 to 440V, 12A, 24VDC Low Consumption Coil LC1D12BL
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 12A/690V AC-3/3e (5.5kW@400V). It provides a low consumption 24V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing.