Schneider Electric LC1D12B7 LC1D Series Contactor, 24 V Ac Coil, 3-Pole, 12 A, 5.5 Kw, 3NO, 690 V Ac
Depth
84 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
24 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Power Rating
5.5 kW
Contact Current Rating
12 A
Contact Voltage Rating
690 V ac