Schneider Electric LC1D1156BD LC1D Series Contactor, 24 V Dc Coil, 3-Pole, 115 A, 3NO, 1 Kv Ac, 690 V Dc
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
136 mm
Pole Contact Composition
3 NO
Poles Description
3P
Contactor Coil Voltage
24 V dc
Terminal Type
Lug Ring Terminal / Bus Bar
Contact Current Rating
115 A
Contact Voltage Rating
1 kV ac, 690 V dc