Schneider Electric LC1D115004U7 LC1D Series Contactor, 240 V Ac Coil, 4-Pole, 115 A, 4NO
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
132 mm
Pole Contact Composition
4 NO
Poles Description
4P
Contactor Coil Voltage
240 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Contact Current Rating
115 A