Schneider Electric EZCV250H3250 Circuit Breaker, Easypact EZCV250H, Tmd, 250A, 3 Poles 3d
infotip-icon
View other Circuit Breaker dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Ambient air temperature for operation
-25…70 °C
Poles Description
3P
Protected Poles Description
3t
Network Type
AC
[In] Rated Current
250 A at 40 °C
Network Frequency
50/60 Hz
Standards
EN/IEC 60947-2 JIS C8201-2-2 EN/IEC 60947-1 GB/T 14048.2
[Ui] Rated Insulation Voltage
440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV conforming to IEC 60947-2
Ip Degree Of Protection
IP20 conforming to IEC 60529
Pollution Degree
3 conforming to IEC 60947
Ambient Air Temperature For Storage
-35…85 °C
[Ue] Rated Operational Voltage
Trip Unit Rating
250 A at 40 °C
Breaking Capacity
100 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 25 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 36 kA Icu at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
This spec is not available in the specification table.
Trip Unit Technology
Thermal-magnetic
Control Type
Toggle
Mounting Mode
Fixed
Trip Unit Name
TM-D
Device Short Name
Easypact EZCV250H
Product Or Component Type
Circuit breaker
Range Of Product
EasyPact
Device Application
Distribution
Connection Pitch
35 mm
Utilisation Category
Category A
Suitability For Isolation
Yes conforming to IEC 60947-2
Mounting Support
Backplate
Local Signalling
Positive contact indication
Mechanical Durability
10000 cycles
Electrical Durability
Category A: 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Earth-Leakage Protection
With
Ik Degree Of Protection
IK07 conforming to EN 50102
Protection Type
Earth-leakage protection Short-circuit protection Overload protection
Upside Connection
Front
Downside Connection
Front
Depth
68 mm
[Ics] Rated Service Breaking Capacity
12.5 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 18 kA at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 50 kA at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Height
165 mm