Schneider Electric EZC100F3100 Circuit Breaker,easypact EZC100F ,tmd, 100A ,3 Poles 3d
infotip-icon
View other Circuit Breaker dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Ambient air temperature for operation
-25…70 °C
Poles Description
3P
Protected Poles Description
3t
Network Type
DC AC
[In] Rated Current
100 A at 40 °C
Network Frequency
50/60 Hz
Standards
EN/IEC 60947-1 JIS C8201-2-2 GB/T 14048.2 EN/IEC 60947-2
[Ui] Rated Insulation Voltage
690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV conforming to IEC 60947-2
Ip Degree Of Protection
IP20 conforming to IEC 60529
Pollution Degree
3 conforming to IEC 60664-1 3 conforming to IEC 947-1
Ambient Air Temperature For Storage
-35…85 °C
[Ue] Rated Operational Voltage
550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 250 V DC conforming to IEC 60947-2
Trip Unit Rating
100 A at 50 °C
Breaking Capacity
25 kA Icu at 110...130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 25 kA Icu at 220...240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 5 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2 5 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2 5 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 10 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 10 kA Icu at 400...415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 7.5 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
This spec is not available in the specification table.
Trip Unit Technology
Thermal-magnetic
Control Type
Toggle
Mounting Mode
Fixed
Trip Unit Name
TM-D
Device Short Name
Easypact EZC100F
Product Or Component Type
Circuit breaker
Range Of Product
EasyPact
Device Application
Distribution
Connection Pitch
25 mm
Utilisation Category
Category A
Suitability For Isolation
Yes conforming to IEC 60947-2
Mounting Support
Backplate
Local Signalling
Positive contact indication
Mechanical Durability
8500 cycles
Electrical Durability
Category A: 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Earth-Leakage Protection
Without
Ik Degree Of Protection
IK07 conforming to IEC 62262
Protection Type
Short-circuit protection Overload protection
Upside Connection
Front
Downside Connection
Front
Depth
60 mm
[Ics] Rated Service Breaking Capacity
12.5 kA at 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 12.5 kA at 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 2.5 kA at 125 V DC conforming to IEC 60947-2 2.5 kA at 250 V DC conforming to IEC 60947-2 2.5 kA at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 5 kA at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 5 kA at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 3.75 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Height
130 mm