Schneider Electric C10B6TM100 Circuit Breaker Compact NSX100B, 25kA at 415VAC, Tmd Trip Unit 100A, 4 Poles 3d
Image
Image
Technical Data Sheets
Specifications
infotip-icon
View other Molded Case Circuit Breakers - MCCBs dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Rated Current
100A
Poles
4
Dimensions
140mm x 161mm x 86mm
This spec is not available in the specification table.
Trip Curve
TMD
Rated Voltage
690VAC
Breaking Capacity
25kA rms at 415VAC 50/60Hz
Standards and Certifications
IEC 60947, CCC, EAC, Marine specifications
Mounting Type
Fixed
Product Description
SCHNEIDER ELECTRIC Circuit Breaker Compact NSX100B, 25kA at 415VAC, Tmd Trip Unit 100A, 4 Poles 3d C10B6TM100