Schneider Electric C10B6TM063 Circuit Breaker Compact NSX100B, 25kA at 415VAC, Tmd Trip Unit 63A, 4 Poles 3d
infotip-icon
View other Circuit Breaker dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Ambient air temperature for operation
-25…70 °C
Poles Description
4P
Protected Poles Description
3D
Network Type
AC
[In] Rated Current
63 A at 40 °C
Network Frequency
50/60 Hz
Standards
EN/IEC 60947
[Ui] Rated Insulation Voltage
800 V AC 50/60 Hz
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV
Ip Degree Of Protection
IP40 conforming to IEC 60529
Pollution Degree
3 conforming to IEC 60664-1
Ambient Air Temperature For Storage
-50…85 °C
[Ue] Rated Operational Voltage
690 V AC 50/60 Hz
Trip Unit Rating
63 A at 40 °C
Trip Unit Technology
Thermal-magnetic
This spec is not available in the specification table.
Trip Unit Protection Functions
LI
Control Type
Toggle
Mounting Mode
Fixed
Trip Unit Name
TM-D
Device Short Name
NSX100B
Product Or Component Type
Circuit breaker
Range
ComPacT new generation
Product Name
ComPacT NSX new generation
Device Application
Distribution
Connection Pitch
35 mm
Neutral Position
Left
Utilisation Category
Category A
Suitability For Isolation
Yes conforming to EN/IEC 60947-2
Mounting Support
Backplate
Mechanical Durability
50000 cycles
Electrical Durability
50000 cycles at 440 V In/2 30000 cycles at 440 V In 20000 cycles at 690 V In/2 10000 cycles at 690 V In
Earth-Leakage Protection
Without
Product Certifications
CCC EAC Marine
Ik Degree Of Protection
IK07 conforming to IEC 62262
Protection Type
L : for overload protection (thermal) I : for short-circuit protection (magnetic)
Upside Connection
Front
Downside Connection
Front
Electrical Shock Protection Class
Class II
Performance Level
B 25 kA 415 V AC
Number Of Slots For Electrical Auxiliaries
5 slot(s)
Overvoltage Category
Class II
Relative Humidity
0…95 %
Operating Altitude
0...2000 m without derating 2000 m...5000 m with derating
Power Dissipation Per Pole
8.61 W
[Ics] Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity
40 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 25 kA at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 20 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 7 kA at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Mounting Position
Horizontal and vertical Flat on the back
[Icu] Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity
40 kA Icu at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 25 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 15 kA Icu at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Long-Time Pick-Up Adjustment Type Ir (Thermal Protection)
Adjustable
[Ir] Long-Time Protection Pick-Up Adjustment Range
0.7...1 x In
Long-Time Protection Delay Adjustment Type Tr
Fixed
[Tr] Long-Time Protection Delay Adjustment Range
120…400 s at 1.5 x In 15 s at 6 x Ir
Instantaneous Protection Pick-Up Adjustment Type Ii
[Ii] Instantaneous Protection Pick-Up Adjustment Range
500 A