Schneider Electric C10B3TM080 Circuit Breaker Compact NSX100B, 25kA at 415VAC, Tmd Trip Unit 80A, 3 Poles 3d
infotip-icon
View other Circuit Breaker dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Ambient air temperature for operation
-25…70 °C
Poles Description
3P
Protected Poles Description
3D
Network Type
AC
[In] Rated Current
80 A at 40 °C
Network Frequency
50/60 Hz
Standards
EN/IEC 60947
[Ui] Rated Insulation Voltage
800 V AC 50/60 Hz
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV
Ip Degree Of Protection
IP40 conforming to IEC 60529
Pollution Degree
3 conforming to IEC 60664-1
Ambient Air Temperature For Storage
-50…85 °C
[Ue] Rated Operational Voltage
690 V AC 50/60 Hz
Trip Unit Rating
80 A at 40 °C
Trip Unit Technology
Thermal-magnetic
This spec is not available in the specification table.
Trip Unit Protection Functions
LI
Control Type
Toggle
Mounting Mode
Fixed
Trip Unit Name
TM-D
Device Short Name
NSX100B
Product Or Component Type
Circuit breaker
Range
ComPacT new generation
Product Name
ComPacT NSX new generation
Device Application
Distribution
Connection Pitch
35 mm
Utilisation Category
Category A
Suitability For Isolation
Yes conforming to EN/IEC 60947-2
Mounting Support
Backplate
Mechanical Durability
50000 cycles
Electrical Durability
50000 cycles at 440 V In/2 30000 cycles at 440 V In 20000 cycles at 690 V In/2 10000 cycles at 690 V In
Earth-Leakage Protection
Without
Product Certifications
CCC EAC Marine
Ik Degree Of Protection
IK07 conforming to IEC 62262
Protection Type
L : for overload protection (thermal) I : for short-circuit protection (magnetic)
Upside Connection
Front
Downside Connection
Front
Electrical Shock Protection Class
Class II
Performance Level
B 25 kA 415 V AC
Number Of Slots For Electrical Auxiliaries
5 slot(s)
Overvoltage Category
Class II
Relative Humidity
0…95 %
Operating Altitude
0...2000 m without derating 2000 m...5000 m with derating
Power Dissipation Per Pole
8.77 W
[Ics] Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity
40 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 25 kA at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 20 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 7 kA at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Mounting Position
Horizontal and vertical Flat on the back
[Icu] Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity
40 kA Icu at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 25 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 15 kA Icu at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Long-Time Pick-Up Adjustment Type Ir (Thermal Protection)
Adjustable
[Ir] Long-Time Protection Pick-Up Adjustment Range
0.7...1 x In
Long-Time Protection Delay Adjustment Type Tr
Fixed
[Tr] Long-Time Protection Delay Adjustment Range
120…400 s at 1.5 x In 15 s at 6 x Ir
Instantaneous Protection Pick-Up Adjustment Type Ii
[Ii] Instantaneous Protection Pick-Up Adjustment Range
640 A