Schneider Electric AZ5CE025 AZ5CE Insulated Crimp Bootlace Ferrule, 8.2mm Pin Length, 2.7mm Pin Diameter, 2.5mm² Wire Size, Grey
infotip-icon
View other Ferrule dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Overall Length
14.5 mm
Pin Length
8.2 mm
Insulator Material
Plastic
Insulator Colour
Grey
Wire Size AWG Max
14 AWG
Series
AZ5CE
This spec is not available in the specification table.
Maximum Wire Size mm²
2.5 mm²
Insulation
Insulated
Pin Diameter
2.7 mm