Schneider Electric ATV212HU55N4 5.5kW - Variable Speed Drive ATV212
Width
142 mm
Depth
150 mm
Standard
IP Degree of Protection
[Us] Rated Supply Voltage
380...480 V - 15...10 %
Network Number of Phases
3
Local Signalling
1 LED (red) for DC bus energized
This spec is not available in the specification table.
Device Short Name
ATV212
Product or Component Type
Variable speed drive
Range of Product
Altivar 212
Height
184 mm
Accuracy
Network Frequency
47.5...63 Hz
Pollution Degree
3 conforming to IEC 61800-5-1
Relative Humidity
Ambient Air Temperature for Operation
-10…40 °C (without derating) 40…50 °C (with derating factor)
Ambient Air Temperature for Storage
-25…70 °C
Operating Altitude
Marking
CE
Environmental Characteristic
Classes 3C1 conforming to IEC 60721-3-3 Classes 3S2 conforming to IEC 60721-3-3
Analog Input Type
VIA switch-configurable voltage: 0...10 V DC 24 V max, impedance: 30000 Ohm, resolution 10 bits VIB configurable voltage: 0...10 V DC 24 V max, impedance: 30000 Ohm, resolution 10 bits VIB configurable PTC probe: 0...6 probes, impedance: 1500 Ohm VIA switch-configurable current: 0...20 mA, impedance: 250 Ohm, resolution 10 bits
Electromagnetic Compatibility
Motor Power kW
5.5 kW
Motor Power hp
7.5 hp
Minimum Switching Current
3 mA at 24 V DC for configurable relay logic
Insulation Resistance
>= 1 mOhm 500 V DC for 1 minute
Certifications
NOM 117 CSA C-Tick UL
Operating Position
Vertical +/- 10 degree
Product Specific Application
Pumps and fans in HVAC
Shock Resistance
15 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Vibration Resistance
1.5 mm (f= 3…13 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 13…200 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-8
Protection Type
Connector Type
1 RJ45 1 open style
Product Destination
Asynchronous motors
Output Voltage
<= power supply voltage
Supply Frequency
50...60 Hz - 5...5 %
Analogue Input Number
2
Assembly Style
With heat sink
Maximum Switching Current
5 A at 250 V AC on resistive load - cos phi = 1 - L/R = 0 ms (FL, R) 5 A at 30 V DC on resistive load - cos phi = 1 - L/R = 0 ms (FL, R) 2 A at 250 V AC on inductive load - cos phi = 0.4 - L/R = 7 ms (FL, R) 2 A at 30 V DC on inductive load - cos phi = 0.4 - L/R = 7 ms (FL, R)
Switching Frequency
6...16 kHz adjustable 12...16 kHz with derating factor
Noise Level
51 dB conforming to 86/188/EEC
Electrical Connection
VIA, VIB, FM, FLA, FLB, FLC, RY, RC, F, R, RES: terminal 2.5 mm² / AWG 14 L1/R, L2/S, L3/T: terminal 6 mm² / AWG 10
Sampling Duration
Continuous Output Current
12 A at 380 V 12 A at 460 V
Communication Service
Transient Overtorque
120 % of nominal motor torque +/- 10 % for 60 s
Speed Accuracy
+/- 10 % of nominal slip 0.2 Tn to Tn
Supply Voltage Limits
323…528 V
Dielectric Strength
3535 V DC between earth and power terminals 5092 V DC between control and power terminals
Response Time
Type of Cable
Motor Starter Type
Variable speed drive
Functionality
Mid
Spesific Application
HVAC
Torque Accuracy
+/- 15 %