Schneider Electric A9F94440 Acti 9 iC60L Mcb, 4P, 40A Curve C, 100 → 130V Ac, 12 → 250V Dc, 10 Ka Breaking Capacity
infotip-icon
View other Miniature Circuit Breakers - MCBs dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Range
Acti 9
Poles Description
4P
[In] Rated Current
40 A
Breaking Capacity
10 kA
Width
72 mm
This spec is not available in the specification table.
Mounting Support
DIN Rail Mount
Series Name
iC60L
Tripping Characteristics
Type C
Circuit Breaker Type
MCB
Better World Product
Yes
Better World Verification
Green Premium
Rated AC Voltage
100 → 130 V, 12 → 60 V, 220 → 240 V, 380 → 415 V, 400 V, 440 V
Rated DC Voltage
12 → 250 V